GENEL BİLGİ

 Yüksekokulumuzda II. öğretimde 2002-2003 yılından başlayarak Makine Programına öğrenci alınmaya başlanmıştır. 2018 yılından itibaren I. öğretim programı ile eğitim öğretime devam etmektedir.

Endüstride üretimin en üst seviyede gerçekleştirilmesinde makinelerin verimli, yerinde ve etkin kullanımı büyük bir önem taşımaktadır. Makine Programında iki yıl süreli ön lisans eğitimi verilmektedir. Bu programdan 30 günlük mecburi stajlarını tamamlayıp mezun olan öğrenciler “Makine Teknikeri” ünvanı almaktadır.

AMAÇ

Mühendis ile teknisyen arasındaki rolü üstlenen Makine Teknikerlerine; Makine eğitimine ait teorik ve pratik bilgilerin günün değişen koşullarına uygun yeni teknolojilerin tanıtılması, Bilgisayar destekli çizim ve mühendislik, yönetim ve organizasyon prensipleri, Üretim ve planlama teknikleri, Talaşlı ve talaşsız imal usulleri ve takım tezgahları, Hidrolik-Pnömatik kontrol sistemleri gibi bilgi ve becerilerin kazandırılması amaçlanmaktadır.

SUNULAN OLANAKLAR

Mesleki dersleri Afyon Meslek Yüksekokulu Makine atölye ve dersliklerinde yürütülmektedir. Makine atölyesinde 3 adet torna, 1 adet kalıpçı frezesi, 1 adet masa üstü freze, 1 adet vargel, 1 adet silindirik taşlama, kum döküm modelleme bölümü ile öğrencilere uygulamalı eğitimler verilmektedir. Ana kampüste bulunan merkezi kütüphane ve diğer sosyal mekanlar tüm öğrencilerin kullanımına açıktır. Derslikler  projeksiyon makinesi kullanımına uygun olup, ayrıca laboratuarlarda da projeksiyon cihazları bulunmaktadır.

İSTİHDAM OLANAKLARI:

Tekniker unvanıyla mezun olan program öğrencileri; iş bulabilme imkanları oldukça geniş bir alanı kapsamakta; sanayide mermercilikten makine imalatına, tekstilden madenciliğe kadar makine kullanılan her alanda faaliyet gösteren kamu ya da özel sektöre ait kuruluşlarda üretim, bakım, çizim ve tasarım gibi alanlarda çalışabildikleri gibi, kendi işyerlerini de açabilmektedirler. Ayrıca Dikey Geçiş Sınavında başarılı olmaları halinde Makina Mühendisliği, Teknik Eğitim FakületeleriniMakine Bölümleri vb lisans programlarından herhangi birine kayıt yaptırabilmektedirler.

29 Ocak 2016, Cuma 7788 kez görüntülendi